top of page
 • Zdjęcie autoraBenodi

Masaż kobiet w ciąży

Oczywistością jest, że ciąża to czas pełen wyzwań i radości dla każdej kobiety. To magiczny okres, pełen oczekiwania i nadziei. Jednakże, nie ulega wątpliwości, że to również czas, gdy ciało kobiety doświadcza licznych zmian. Właśnie dlatego ważne jest, aby znaleźć sposoby na wsparcie fizyczne i emocjonalne w tym szczególnym okresie. Jednym z takich sposobów może być masaż przeznaczony specjalnie dla kobiet w ciąży.


Zalety masażu w ciąży


Masaż w ciąży to nie tylko przyjemność, ale także forma wsparcia zdrowia i dobrego samopoczucia zarówno dla przyszłej mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Istnieje wiele zalet masażu w ciąży, które warto poznać.


Po pierwsze, masaż może pomóc w złagodzeniu dolegliwości bólowych, które często towarzyszą ciąży. Dzięki delikatnemu i profesjonalnemu dotykowi masażystki, możliwe jest złagodzenie napięć mięśniowych, które mogą prowadzić do bólu pleców, kręgosłupa czy też obrzęków nóg.


Po drugie, masaż może także pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia emocjonalnego. Czasami ciąża może być trudnym i stresującym okresem, a relaksujący masaż może przynieść ulgę i pomóc w zresetowaniu umysłu.


Dodatkowo, masaż w ciąży może przyczynić się do poprawy krążenia krwi i limfy, co może wspomóc w utrzymaniu zdrowia serca i układu krążenia. Poprawione krążenie może również przynieść korzyści dla zdrowia skóry, zmniejszając ryzyko wystąpienia rozstępów.
masaż w ciąży


Przeciwwskazania do masażu w ciąży


Należy pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania masażu w ciąży. Należą do nich między innymi:


 • ogólne złe samopoczucie kobiety (mdłości, wymioty, zawroty głowy),

 • nadciśnienie spowodowane ciążą,

 • krwawienia z dróg rodnych,

 • zaburzenia rozwoju płodu,

 • powikłania ciążowe,

 • ryzyko przedwczesnego porodu,

 • cukrzyca ciążowa,

 • choroba sercowo-naczyniowa,

 • stany zapalne w organizmie,

 • występowanie dużych obrzęków,

 • występowanie silnych i nagłych bólów głowy,

 • przedwczesny poród w trakcie poprzedniej ciąży,

 • pozostałe schorzenia oraz problemy, które lekarz prowadzący uzna za przeciwwskazanie do masażu.

Zanim zdecydujesz się na masaż w ciąży, zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby upewnić się, że jest to bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka.


Kiedy mogę pójść na masaż w ciąży?


Rozpoczęcie masażu w ciąży zależy od kilku czynników, w tym od ogólnego stanu zdrowia kobiety, historii medycznej, a także od zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Zazwyczaj jednak, bezpieczne jest rozpoczęcie masażu w ciąży od drugiego trymestru, czyli od około 13. tygodnia ciąży.

W pierwszym trymestrze ciąży często istnieje większe ryzyko poronienia, dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie intensywnych zabiegów masażu. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze, kiedy ryzyko poronienia jest mniejsze, masaż może być bardziej korzystny dla zdrowia i samopoczucia kobiety w ciąży.

Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna, dlatego zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem masażu w ciąży. Lekarz będzie w stanie ocenić stan zdrowia matki oraz ewentualne ryzyko i dostosować zalecenia do indywidualnych potrzeb.Masaż w ciąży


Jak wygląda masaż w ciąży?


Masaż w ciąży jest dostosowany do specyficznych potrzeb i ograniczeń związanych z okresem ciąży. Zazwyczaj jest to delikatny i łagodny masaż, który ma na celu zapewnienie komfortu i ulgi dla przyszłej mamy.


Oto jak zazwyczaj wygląda masaż w ciąży:


 1. Konsultacja przed rozpoczęciem: Przed rozpoczęciem masażu, masażystka przeprowadza krótką konsultację z kobietą w ciąży. Podczas tej konsultacji omawiane są ewentualne dolegliwości, preferencje co do intensywności masażu oraz wszelkie istotne informacje medyczne.

 2. Pozycja na masażu: Kobieta w ciąży może być masowana w różnych pozycjach, takich jak leżenie na boku z podparciem pod głową i kolanami, lub siedzenie w wygodnym fotelu z podparciem dla pleców. Często używane są specjalne poduszki lub wałki, aby zapewnić komfort i odpowiednie wsparcie dla rosnącego brzucha.

 3. Delikatny dotyk: Masaż w ciąży jest wykonywany przy użyciu delikatnego dotyku i łagodnych technik. Masażystka unika zbyt mocnego nacisku i intensywnych ruchów, aby nie narazić na niebezpieczeństwo ani matki, ani dziecka.

 4. Skupienie na problemowych obszarach: Masaż w ciąży może być ukierunkowany na łagodzenie dolegliwości typowych dla tego okresu, takich jak bóle pleców, napięcia mięśniowe czy obrzęki nóg. Masażysta może skupić się na masowaniu konkretnych obszarów, które wymagają ulgi.

 5. Relaksacja i odprężenie: Masaż w ciąży ma również na celu pomoc w relaksacji i odprężeniu przyszłej mamy. Delikatne dotknięcia i ciepło od masażu mogą pomóc zmniejszyć poziom stresu i poprawić ogólne samopoczucie emocjonalne.

 6. Bezpieczeństwo i komfort: Podczas masażu w ciąży zawsze należy zapewnić bezpieczeństwo i komfort zarówno dla matki, jak i dziecka. Masażysta powinien być świadomy wszelkich przeciwwskazań i ograniczeń związanych z ciążą oraz dostosować techniki masażu, aby zapewnić bezpieczeństwo obu stron.


Podsumowując, masaż w ciąży może być doskonałym sposobem na wsparcie fizyczne i emocjonalne w tym wyjątkowym okresie. Dzięki jego zaletom, można doświadczyć większego komfortu i relaksu podczas ciąży, co może przyczynić się do lepszego samopoczucia i zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Jednak zawsze ważne jest zachowanie ostrożności i skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem sesji masażu w ciąży.kobiety w ciazy

 

Jeżeli macie jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu:

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page