top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

Jakie są dobre nawyki w trakcie ciąży?

Zaktualizowano: 8 kwi

Przez 9 miesięcy, każda przyszła mama mierzy się z różnymi trudnościami. Nudności, dodatkowe kilogramy, bóle głowy to tylko kilka ciążowych dolegliwości. Pamiętajcie również o Waszym ciele, które się zmienia i jest narażone na zbyt duże obciążenia.


Przedstawiamy kilka dobrych nawyków, które doskonale sprawdzają się w trakcie ciąży i po porodzie!


Złe nawyki w ciąży mogą doprowadzić m.in. do:


  1. Zaburzeń w obrębie mięśni dna miednicy. Co może powodować m.in. nietrzymanie moczu

  2. Rozejścia mięśni prostych brzucha.

  3. Obniżenia narządów miednicy mniejszej

  4. Zaburzeń czucia narządów płciowych i ich okolicy oraz dolegliwości bólowych


Dobre nawyki w trakcie ciąży


1. Kaszel


Za każdym razem kiedy chcesz kichnąć, skręć tułów do boku, zmniejszysz ciśnienie w jamie brzusznej, tym samym odciążysz mięśnie dna miednicy.

2. Podnoszenie rzeczy z podłogi


UGNIJ NOGI, nie przenoś całego ciężaru na kręgosłup, który i tak jest narażony na duże obciążenia. Pamiętaj, że kobiety w ciąży nie powinny dźwigać ciężkich przedmiotów!

3. Jak wstawać?


Zawsze rób to przez bok, nie napinaj dodatkowo mięśni prostych brzucha, nie proś o pomoc partnera! Zapoznaj się z naszym blog postem i filmem jak wstawać w trakcie ciąży:

4. Dobre nawyki toaletowe


Przede wszystkim nie przyj w toalecie!

  • oddawanie moczu: siedząc na toalecie wyprostuj się, ustaw nogi szerzej niż biodra. Pochyl się lekko w przód i rozluźnij się, nie napinaj brzucha. Najlepiej rób to podczas wydechu.

  • oddawanie stolca: chcąc się wypróżnić podstaw małe krzesełko pod stopy, tak aby stawy kolanowe były wyżej niż stawy biodrowe. Nie przyj! Najbardziej fizjologiczną pozycją do oddawania stolca jest pozycja kuczna.


Nawyki toaletowe w ciąży


5. Prawidłowa postawa:


Wyprostuj się, podwiń miednicę! Kontroluj prawidłową postawę w ciągu dnia, niech wejdzie Ci to w nawyk! Nieprawidłowa postawa i garbienie się osłabia Twoje mięśnie!


6. Profilaktyka


W ciąży postaw na aktywność fizyczną ! Ruch doskonale wpływa na Twoje ciało jak i na dziecko. Nie wiesz jak ćwiczyć? Umów się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia.Fizjoterapia i masaż w ciąży, w Warszawie

fizjoterapia kobiet w ciąży

 

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy:

199 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page