Benodi
Jakie są dobre nawyki w trakcie ciąży?
Zaktualizowano: 7 sty 2021
Przez 9 miesięcy, każda przyszła mama mierzy się z różnymi trudnościami. Nudności, dodatkowe kilogramy, bóle głowy to tylko kilka ciążowych dolegliwości. Pamiętajcie również o Waszym ciele, które się zmienia i jest narażone na zbyt duże obciążenia.
Przedstawiamy kilka dobrych nawyków, które doskonale sprawdzają się w trakcie ciąży i po porodzie!
Złe nawyki w ciąży mogą doprowadzić m.in. do:
Zaburzeń w obrębie mięśni dna miednicy. Co może powodować m.in. nietrzymanie moczu
Rozejścia mięśni prostych brzucha.
Obniżenia narządów miednicy mniejszej
Zaburzeń czucia narządów płciowych i ich okolicy oraz dolegliwości bólowych
Dobre nawyki w trakcie ciąży
1. Kaszel
Za każdym razem kiedy chcesz kichnąć, skręć tułów do boku, zmniejszysz ciśnienie w jamie brzusznej, tym samym odciążysz mięśnie dna miednicy.
2. Podnoszenie rzeczy z podłogi
UGNIJ NOGI, nie przenoś całego ciężaru na kręgosłup, który i tak jest narażony na duże obciążenia. Pamiętaj, że kobiety w ciąży nie powinny dźwigać ciężkich przedmiotów!
3. Jak wstawać?
Zawsze rób to przez bok, nie napinaj dodatkowo mięśni prostych brzucha, nie proś o pomoc partnera! Zapoznaj się z naszym blog postem i filmem jak wstawać w trakcie ciąży:
www.benodi.com/post/jak-prawidlowo-wstawac-w-ciazy
4. Dobre nawyki toaletowe
Przede wszystkim nie przyj w toalecie!
oddawanie moczu: siedząc na toalecie wyprostuj się, ustaw nogi szerzej niż biodra. Pochyl się lekko w przód i rozluźnij się, nie napinaj brzucha. Najlepiej rób to podczas wydechu.
oddawanie stolca: chcąc się wypróżnić podstaw małe krzesełko pod stopy, tak aby stawy kolanowe były wyżej niż stawy biodrowe. Nie przyj! Najbardziej fizjologiczną pozycją do oddawania stolca jest pozycja kuczna.

5. Prawidłowa postawa:
Wyprostuj się, podwiń miednicę! Kontroluj prawidłową postawę w ciągu dnia, niech wejdzie Ci to w nawyk! Nieprawidłowa postawa i garbienie się osłabia Twoje mięśnie!
6. Profilaktyka
W ciąży postaw na aktywność fizyczną ! Ruch doskonale wpływa na Twoje ciało jak i na dziecko. Nie wiesz jak ćwiczyć? Umów się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia.
Fizjoterapia i masaż w ciąży, w Warszawie
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy: