top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

4 sposoby jak pozbyć się porannej sztywności karku!

Zaktualizowano: 8 kwi

Ile razy w tygodniu budzisz się ze sztywnym karkiem? Tuż po przebudzeniu czujesz się „połamany”?


Dolegliwość ta dotyka coraz więcej ludzi. Charakteryzuje się bólem w okolicach szyi i karku oraz uniemożliwia swobodne poruszanie się. Ból może stopniowo nasilać się, promieniować do okolic głowy, łopatek a nawet ramion i przedramion. Nie możemy tego bagatelizować!


Jak najczęściej dochodzi do porannej sztywności karku?


1. Nieodpowiednia poduszka i materac

2. Długotrwałe przyjmowanie złej postawy ciała : długa praca przy biurku

3. Stres

4. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa


4 sposoby jak pozbyć się porannej sztywności karku:


1. Rozciąganie mięśni szyi


Rozciąganie pomaga nie tylko uśmierzyć ból, ale także przywrócić normalny zakres ruchu. Możesz rozciągać się przed spaniem i tuż po wstaniu z łóżka.


Rozciąganie mięśni szyi

a) Prawą rękę wyciągnij wzdłuż prawego boku zaś lewą połóż na głowie i delikatnie zacznij przyciągać ją do lewego ramienia. Wytrzymaj w takiej pozycji 1 minutę, a następnie pomału puść głowę i powtórz ćwiczenie na drugą stronę. Pamiętaj przytrzymaj, nie pulsuj!


Rozciąganie mięśni szyi

b) Powoli odchyl głowę do tyłu i wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund. Jeżeli pojawi się silny ból z tyłu głowy lub zawroty, przerwij ćwiczenie!


2. Ciepłe okłady


Sztywność szyi jest często wynikiem napiętych mięśni. Gorący kompres pomoże je rozluźnić i zapomnieć o bólu. Ciepły okład możesz zrobić nawet z namoczonego ręcznika.


Ból karku

3. Regularna aktywność fizyczna


Ruch przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi w mięśniach. Im częściej będziemy ćwiczyć, tym rzadziej dopadną nas poranne bóle. Pamiętaj, że przeciążanie organizmu nie jest dobrym rozwiązaniem. Ćwiczenia powinny sprawiać radość, nie ból!


Yoga na plaży

4. Masaż


Fizjoterapeuta/masażysta po szczegółowym wywiadzie, oceni co jest główną przyczyną sztywności oraz zleci odpowiednie leczenie. Regularne masaże znacznie poprawią przepływ krwi w mięśniach. Obolałe, "sztywne" mięśnie poczują natychmiastową ulgę. Pozwoli to szybciej odzyskać ruchomość i sprawność szyi. Zapomnisz o bolesnych porankach! Czas na miłą pobudkę z uśmiechem na twarzy :)


Masaż karku

Fizjoterapia i masaż przy porannej sztywności karku, z dojazdem w Warszawie


poranna sztywność karku


 

Nasze usługi szybko pomogą Ci z tego rodzaju bólem, skontaktuj się z nami:

375 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page