top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

7 zdrowych nawyków wpływających na naszą postawę!

Zaktualizowano: 8 kwi

Poza przeziębieniem, ból pleców i kręgosłupa jest najczęstszą dolegliwością, na którą skarżą się pacjenci! Stanowi on piąty powód hospitalizacji i trzecią najczęstszą przyczynę operacji. Co więcej, 56% osób z bólem krzyża twierdzi, że objawy zaburzają ich codzienne funkcjonowanie!


Co przyczynia się do powstawania bólu kręgosłupa?


W dużym stopniu nieprawidłowe nawyki!

-garbienie się

-siedzący tryb pracy

-długotrwały stres

-brak ruchu

-spanie na źle dobranym materacu, poduszce

-zła dieta


Jak temu zaradzić ?


Wprowadź zdrowe nawyki do swojego życia! Zacznij już dziś!


1. Sprawdź jak używasz smartfona !


Podczas patrzenia w ekran telefonu, nachylamy się. Każde nachylenie jest dla kręgosłupa dodatkowym ciężarem do udźwignięcia. Skłonienie głowy pod kątem 30 stopni obciąża kręgosłup o 18kg. Schylenie pod kątem 60 stopni, to aż 27 kg obciążenia!


obciążenie szyi podczas używania smartfona

Po dłuższym czasie szkodzi to prawidłowej postawie i może prowadzić do:

-stanów zapalnych i zwyrodnieniowych,

-bóli mięśni,

-bóli głowy,

-dyskopatii


Jak temu zaradzić?


-Kiedy patrzysz na ekran urządzenia, nie nachylaj głowy i nie zginaj pleców. Zamiast tego, podnieś smartfona na wysokość Twojej brody.

-Co kilka godzin wykonuj proste ćwiczenia barków oraz szyi . Oto przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać codziennie! link


obciążenie szyi podczas używania smartfona

2. Prawidłowa postawa przy biurku!


Zastanów się ile godzin w ciągu dnia przebywasz za biurkiem ! 8-9 godzin, 5 razy w tygodniu? Pomyśl ile dobrego możesz zrobić swojemu kręgosłupowi dbając o dobrą pozycję w ciągu każdego dnia w pracy!

O prawidłowej postawie pisaliśmy już wcześniej:ergonomia pracy przy komputerze

3. Wprowadź więcej ruchu!


Nie muszą to być godzinne bardzo intensywne ćwiczenia! Uwierz mi 20 min każdego dnia wystarczy, żeby Twój kręgosłup poczuł się lepiej!

Ile czasu przeznaczasz na przeglądanie internetu? Zamień ten czas na ćwiczenia, wyjdź na spacer, pobiegaj!


4. Zadbaj o zdrową dietę!


Badania pokazują, że nawyki żywieniowe, które są dobre dla Twojego serca, wagi i poziomu cukru we krwi, są również dobre dla Twoich pleców.

Fińskie badania pokazały, że osoby cierpiące na bóle kręgosłupa częściej miały zatkane tętnice prowadzące do kręgosłupa, w porównaniu ze zdrowymi osobami. Zdrowe krążenie dostarcza więcej składników odżywczych do kręgosłupa i usuwa zanieczyszczenia. Jeżeli tak się nie stanie, może dojść do zapalenia, co z kolei prowadzi do przesyłania sygnałów o bólu pleców do mózgu.


5. Zamień torbę na plecak !


Wypchana po brzegi torebka może spowodować uraz porównywalny do sportowych obrażeń! Kiedy nosisz torbę na jednym ramieniu, mięśnie po stronie na której ją nosisz, rozrastają się nieproporcjonalnie.

Twoje ciało unosi wolne ramię, co sprzyja skrzywieniu kręgosłupa. Robienie tego codziennie prowadzi do narastającego z czasem bólu pleców.

Noszenie plecaka pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru!


jak nosić plecak
jak nosić torbę na jedno ramię


6. Wyeliminuj stres, zrelaksuj się!


Ciągły lub długotrwały stres bezpośrednio oddziałuje na ból pleców.

Gdy jesteś pod wpływem stresu, całe Twoje ciało napina się, w tym mięśnie szyi i pleców. A mięśnie, które są skurczone, muszą się w końcu zrelaksować! Jeżeli cały czas jesteś zestresowany, a Twoje mięśnie są zaciśnięte, może to ostatecznie doprowadzić do poważnego bólu.

Zastanów się co sprawia Ci przyjemność, odpręża Cię i zrób to ! Nie odkładaj na kolejny dzień! Twoje zdrowie fizyczne jak i psychiczne jest najważniejsze.


7. Wysypiaj się !


Najlepiej na dobrze dobranym materacu.

Pamiętasz, kiedy ostatnim razem wymieniłeś swój materac? Uważaj, bo z tego powodu Twoje plecy mogą być narażone na poważne kłopoty! Według National Sleep Foundation, dobry materac starcza na 9-10 lat, ale powinno się go wymieniać co 5-7 lat, zwłaszcza jeśli masz problemy ze snem lub doświadczasz bólu kręgosłupa. Badanie przeprowadzone na Oklahoma State University wykazało, że ludzie, którzy zamieniali swoje materace po pięciu latach, spali znacznie lepiej i rzadziej bolały ich plecy.


jak dobrać materac

Fizjoterapia i masaż dla kobiet, w Warszawie

fizjoterapia i masaż dla kobiet w Warszawie

 

Masz jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu:

298 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page