top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

Wulwodynia

Zaktualizowano: 8 kwi

Wulwodynia czyli ból miejsc intymnych. Naszym zdaniem niestety wciąż temat tabu. Często nazywana jest również chorobą "tajemniczą". Temat delikatny, krępujący. Kobiety często czują poczucie winy, bezradność przez co problem dodatkowo się pogłębia!

Czas to zmienić ! Czas na edukację kobiet i szybkie leczenie problemu! Kto nam może pomóc? Jak to wyleczyć? Dowiecie się właśnie tutaj!


Wulwodynia - co to ?


Nazwa wulwodynia pochodzi od łacińskich słów vulva-srom oraz odyne-ból. Dolegliwość dotyczy jedynie kobiet. Charakteryzuje się ciągłym lub nawracającym uczuciem palenia, kłucia w obszarze krocza (odbytu, cewki moczowej, pochwy).


Chorobę można nazwać wulwodynią, kiedy nie występuje żadna infekcja czy choroba skórna sromu lub pochwy dająca podobne objawy.


Kiedy taki ból występuje? Najczęściej kobiety zgłaszają ból przy stosunku seksualnym lub po, przy badaniu ginekologicznym, przy aplikacji tamponów a nawet podczas jazdy rowerem.


Choroba najczęściej dotyczy młodych kobiet, aktywnych zawodowo, seksualnie i społecznie. Jest problem zarówno zdrowotnym jak i psychospołecznym.


kobieta

Wulwodynia- przyczyny


Niestety przyczyna pojawiania się bólu jest niejasna. Mogą to być uwarunkowania genetyczne lub zaburzenia w obrębie układu nerwowego. Wulwodynią nie da się zarazić, nie jest chorobą zakaźną.


Diagnozując wulwodynię należy przede wszystkim wykluczyć inne przyczyny: urazy mechaniczne, infekcje, stany zapalne, przepukliny itp. Następnie należy przeprowadzić wywiad uwzględniając tryb życia pacjentki, rodzaj uprawianego sportu, liczba porodów itd.


Najczęstszą grupą narażoną na rozwój choroby są pacjentki po nacięciu krocza podczas porodu, pacjentki po urazach i zabiegach operacyjnych w obrębie miednicy.

Takie zabiegi zaburzają trofikę struktur krocza.


Wulwodynia - jak ją leczyć?


Na początku należy wykluczyć wszelkie infekcje i choroby. Dlatego pierwszym krokiem jest wizyta u ginekologa. Następnie warto udać się do fizjoterapeutki urologicznej, która oceni zaburzenia ruchomości i napięcie tkanek. Fizjoterapeutka urologiczna stosuje delikatne techniki manualne oraz ćwiczenia poprawiające czucie i świadomość ciała. Ważna jest również edukacja pacjentki.


Przede wszystkim należy pamiętać, że codzienne czynności takie jak sport czy sex, nie mogą sprawiać bólu! Sugeruje się aby, podczas leczenia wulwodyni zrezygnować z kosmetyków, mydeł, które zawierają dużo składników mogących działać drażniąco na narządy rodne. Warto wybrać produkty o naturalnym składzie. Dobrym rozwiązaniem będzie również noszenie bawełnianej bielizny i luźnej odzieży.


Pamiętajcie, że trwanie w bólu może przyczynić się do utrudnienia współżycia, obniżenia samooceny, zaburzeń emocjonalnych a nawet depresji. Dlatego głównym celem leczenia, oprócz redukcji bólu, jest poprawa komfortu w codziennym życiu.


Temat wrażliwy, może często wstydliwy, ale bardzo ważny! Dlatego dziewczyny nie zostawiajcie bólu na jutro....


Fizjoterapia urologiczna z dojazdem w Warszawie

fizjoterapia kobiet po porodzie

 

Jeżeli macie jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu:

165 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Połóg po cc

Comentarios


bottom of page