Przygotowujesz się do cesarskiego cięcia? A może jesteś tuż po urodzeniu maluszka? Rehabilitacja blizny to temat ważny a wciąż pomijany przez wielu lekarzy. Dowiedz się co możesz z nią zrobić.
Co się dzieje z naszym ciałem po cesarskim cięciu?
Podczas cesarskiego cięcia przecinana jest skóra, tkanka podskórna, powięź powierzchniowa i macica. To właśnie zaburzenia rozciętej powięzi dają najwięcej dolegliwości i powodują różne dysfunkcje. Czym jest powięź? Powięź jest rusztowaniem dla wszystkich narządów naszego ciała. Decyduje o jakości ich funkcjonowania.
Dodatkowo zostają naruszone więzadła w obrębie miednicy mniejszej, które są stelażem dla narządów wewnętrznych.
Macica zrasta się z powięzią, a skóra z tkanką podskórną, co tworzy połączona strukturę.
Z upływem czasu blizna może stać się uwypuklona, pogrubiała, mogą powstać pod nią zrosty, które zaburzają pracę naszego organizmu.
Zrosty po cc i ich konsekwencje
Zrosty po cesarskim cięciu występują u 25 % kobiet po 1 cięciu cesarskim, 43% po dwóch i aż 83% po czterech.
Jak rozpoznać, czy powstał zrost?
Oczywiście obowiązkowa jest wizyta u lekarza prowadzącego, osteopaty lub fizjoterapeuty. Co możesz odczuwać gdy powstanie zrost? Przede wszystkim będzie to tępy ból podbrzusza, uczucie rozpierania w jamie brzusznej, wzdęcia, gazy i bolesne zaparcia.
Do czego mogą prowadzić zrosty po cc?
-bóle w okolicach cięcia,
-brak czucia w okolicy blizny
-poczucie dwóch połówek brzucha,
-problemy trawienne: bolesne wzdęcia, uczucie rozpierania w brzuchu,
- zaburzenia postawy, bóle kręgosłupa lędźwiowego i ograniczenia w ruchomości miednicy, związane z ograniczeniem elastyczności powięzi po jej przecięciu.
-ból podczas stosunku
Rehabilitacja blizny po cc
Terapię można rozpocząć mniej więcej po 4–5 tygodniach od cesarskiego cięcia, kiedy blizna jest już zagojona.
Należy ocenić wygląd blizny: czy jest jasna czy ciemna, twarda czy miękka. Następnie ułożenie blizny i jej przesuwalność względem innych tkanek. Ważne jest czy podczas dotyku odczuwalny jest ból lub brak czucia.
Pracując z blizną, poprawia się ukrwienie, a to sprzyja szybszej regeneracji. Rehabilitacja blizny ma na celu przywrócenie jej prawidłowej ruchomości oraz oddzielenie od otaczających tkanek.
Zależy nam aby blizna była w jak największym stopniu elastyczna i ruchoma.
Pamiętaj, nawet gdy blizna jest gładka i estetyczna nie oznacza to, że wewnątrz nie powstały zrosty!
Nie odkładaj wizyty u fizjoterapeuty! Trudniej usunąć zrosty po kilku miesiącach/latach. Odkładanie wizyty przyczynia się do powstawania dolegliwości, o których pisałam wcześniej.
Oprócz samej rehabilitacji, powinnaś kontrolować swoją bliznę przez cały okres jej przebudowy, czyli przez 2 lata od porodu. W tym czasie mogą nadal powstawać zmiany, a im wcześniej zauważone, tym łatwiej je wyleczyć.
Podsyłam film, przedstawiający prawidłową rehabilitację blizny, którą możecie wykonywać same w domu! Pamiętajcie to Wasze ciało i Wasze zdrowie, więc zacznijcie od konsultacji!
Fizjoterapia i masaż po porodzie, w Warszawie
Masz pytania? Potrzebujesz porady dotyczącej Twojej blizny? Napisz do nas:
Comments