top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

Połóg po cc

Zaktualizowano: 8 kwi

Połóg

Połóg to czas rekonwalescencji po porodzie. W tym czasie nasze ciało pracuje nad tym aby wrócić do kondycji sprzed ciąży. Wszystkie organy wracają na swoje miejsce, macica obkurcza się, hormony normują. Mamy zazwyczaj czują się wtedy zmęczone, obolałe. Potrzebują więcej odpoczynku, uwagi oraz wsparcia. W trakcie połogu bardzo istotna jest obecność drugiej osoby, która będzie mogła nam pomóc i odciąży nas od obowiązków.


Ile trwa połóg?

W zależności od rodzaju porodu, połóg trwa:

poród przez cc: około 6 tygodni

poród naturalny: około 10 tygodni


kobieta w połogu

Połóg po cc

W pierwszej dobie w szpitalu zalecana jest szybka pionizacja. Bardzo ważne jest, abyś w krótkim czasie od operacji usiadła, a potem wstała - zapobiega to zakrzepom i zatorom.

Położna lub partner pomogą Ci dojść do toalety, wziąć prysznic.


Po cesarskim cięciu ciało również musi się oczyścić. Macica zachowuje się tak samo jak po porodzie naturalnym. Krwawienie trwa zazwyczaj nieco dłużej niż po porodzie naturalnym (około 10 dni). Rana po cc boli i ciągnie, więc pojawiają się problemy z wstawaniem, poruszaniem się, podnoszeniem dziecka. Waga dziecka jest wagą maksymalną jaką po cc możemy nosić.


Przeczytajcie również nasz blog: Jak wstawać po porodzie


Do tego wszystkiego dochodzi ból brodawek, po pierwszym przystawianiu do piersi. Dodajcie do tego szalejące hormony, brak snu- moim zdaniem szalona mieszanka.


blizna po cc

Blizna po cc

Opatrunek powinien być zdjęty już w szpitalu. Do czasu zdjęcia szwów pamiętajcie o tym aby rana była sucha, po każdej kąpieli delikatnie ją osuszcie. Ranę można oczyszczać również Octaniseptem.

Nie uciskajcie jej ciasnymi ubraniami, lepiej dać jej trochę "oddychać". Najlepiej sprawdza się luźna bielizna poporodowa.


Rana powinna zagoić się po 4-6 tygodniach od porodu. Najpierw będzie czerwona, później różowa a na końcu nieco jaśniejsza od skóry. Po zagojeniu rany należy zgłosić się do fizjoterapeuty w celu mobilizacji blizny. Niepozorna, mała blizna może prowadzić do bóli brzucha , bóli kręgosłupa a także zrostów. Nie odkładajcie tego na później. Fizjoterapeuta sprawdzi również stan Waszych mięśni po nacięciu. Zadba o aktywację mięśnia prostego brzucha, który był znacznie rozciągnięty w trakcie ciąży.


Jeżeli widzicie, że Wasza blizna ropieje albo puchnie koniecznie zgłoście się do lekarza!


Wiele kobiet obawia się cesarskiego cięcia, ponieważ boją się dalszych konsekwencji, czasem ze względów estetycznych. Kochane kobiety pamiętajcie, że dajecie nowe życie które będzie najpiękniejsze na świecie ! Jeżeli odpowiednio zadbacie o siebie po cc zapomnicie o bliźnie i bólu.

Każda mama to super kobieta <3


Fizjoterapia po cc w Warszawie

kobiety po porodzie

 

Jeżeli macie jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu:

262 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wulwodynia

Comments


bottom of page