top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

Kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie?

Zaktualizowano: 7 sty 2021

Każda z nas, marzy o jak najszybszym powrocie do formy po porodzie. Należy pamiętać, że każda kobieta ma inny organizm, każda przechodzi ciążę w inny sposób. Dlatego powrót do formy to indywidualna sprawa! Pamiętajcie, że poród to duży wysiłek dla organizmu, więc przed rozpoczęciem ćwiczeń koniecznie skonsultujcie się z lekarzem lub fizjoterapeutą.


Zacznijmy od tego czy ćwiczyłaś w trakcie ciąży? Regularny wysiłek fizyczny sprzyja szybszemu powrotowi do upragnionej sylwetki. O tym co możesz robić pisaliśmy już wcześniej tutaj.

ćwiczące kobiety

A co z tym połogiem?


Połóg trwa od 6 (poród naturalny) do 12 tygodni (cesarskie cięcie) i każdy lekarz zgodzi się, że nie powinno się w tym czasie wykonywać ciężkich treningów.

Dziewczyny połóg to przede wszystkim czas na regenerację!

W trakcie połogu wciąż są aktywne hormony ciążowe, które ułatwiają powrót do formy.


Czy mogę ćwiczyć w trakcie połogu?


Tak, oczywiście jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań i doczytasz artykuł do końca aby dowiedzieć się jakie są to ćwiczenia!


Po porodzie naturalnym pierwsze ćwiczenia możesz zacząć po ok 6-8 godzinach! Po cesarskim cięciu po ok 12 godzinach. Jeżeli poród będzie odbywał się przez cesarskie cięcie, ważna jest szybka pionizacja. Jeżeli nie zmobilizujesz ciała do prostej postawy, mogą powstać przykurcze w obrębie blizny pooperacyjnej.

Więcej na ten temat tutaj.


Dlatego właśnie tak ważne jest, aby rozpocząć ćwiczenia jak najszybciej, dzięki czemu powrót do formy będzie o wiele szybszy i łatwiejszy.

stopy dziecka

Jakie korzyści płyną z rozpoczęcia ćwiczeń w trakcie połogu?


- lepsze krążenie krwi

- przyśpieszenie przemiany materii

- przyśpieszenie obkurczania się macicy

- przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni brzucha i dna miednicy

- mniejsze ryzyko powikłań

- lepsze samopoczucie

- zwiększenie poziomu energii


Jakie ćwiczenia mogę wykonywać w trakcie połogu?


Pamiętajcie o kontroli lekarza lub fizjoterapeuty!

Określenie „ćwiczenia” nie należy mylić z ciężkimi ćwiczeniami na siłowni, bądź serią brzuszków na macie. Ciało kobiety zmieniało się przez 9 miesięcy, więc nie oczekujmy powrotu do formy po kilku tygodniach!


Od jakich ćwiczeń zacząć?

Przede wszystkim będą to ćwiczenia oddechowe, które dotlenią organizm oraz usprawnią pracę przepony. Często przy szybkim wstaniu z łóżka pacjentki skarżą się na zawroty głowy. Dzięki tym ćwiczeniom unikniesz ich.


Następnie powinnaś wykonać ćwiczenia przeciwzakrzepowe, które zapobiegają powstawaniu zastojów żylnych. Wystarczą krążenia rąk i stóp, które usprawnią krążenie.


Podczas ciąży i porodu mocno „w kość” dostają mięśnie dna miednicy. Zaburzenia w funkcjonowaniu tych mięśni mogą prowadzić do nietrzymania moczu czy opadania narządów. Warto, już w trakcie ciąży udać się do fizjoterapeuty urologicznego, który pokaże nam jak ćwiczyć prawidłowo i na co zwrócić uwagę przed i po porodzie.


Ważnym etapem ćwiczeń jest aktywacja mięśni głębokich brzucha. Pomoże to przywrócić prawidłowe napięcie mięśni brzucha oraz usprawni obkurczanie się macicy.


niemowlak na rękach

Czego powinnaś unikać podczas ćwiczeń po porodzie?


- zapomnij o intensywnych treningach, ćwiczeniach aerobowych, ćwiczeniach siłowych, trampolinach


- przerwij ćwiczenia gdy odczuwasz ból (szczególnie podbrzusza)


- przerwij ćwiczenia gdy pojawi się krwawienie, nietrzymanie moczu (skonsultuj się wtedy z lekarzem)


- przerwij ćwiczenia gdy odczujesz dyskomfort i zbyt duże zmęczenie


- nie forsuj się, nie rób więcej niż powinnaś


- nie rób popularnych brzuszków, skup się na wzmocnieniu mięśnia poprzecznego i mięśni dna miednicy


- nie ćwicz kosztem snu, połóg to czas regeneracji!


Pamiętaj ! Nawet jeżeli otrzymasz zgodę od lekarza na rozpoczęcie ćwiczeń, to jest Twoje ciało i Ty decydujesz kiedy jesteś gotowa. Słuchaj swojego ciała!


Co jeszcze mogę zrobić dla swojego ciała?


Nie tylko ćwiczenia sprawiają, że kobiety szybciej wracają do formy. Ważnym aspektem w ciągu każdego dnia, są prawidłowe nawyki!


Zwróć uwagę jak się schylasz, jak podnosisz dziecko, czy trzymasz dziecko na jednym ramieniu czy zmieniasz ramię, jak karmisz dziecko? Również prawidłowa postawa to klucz do zdrowia ;) Aktywuje ona mięśnie głębokie i pozwala im wzmacniać się bez Twojego udziału. Sprawia, że już wizualnie brzuch zaczyna wyglądać na mniejszy.

Szczególnie zwróć uwagę na swoją postawę przy noszeniu maluszka. Kobiety mają tendencję do wypychania bioder do przodu, co mocno obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa.


kobieta w ciąży z sercem

Mam nadzieję, że mój artykuł pozwoli Ci na spokojnie podejść do tematu połogu. Szanuj swoje ciało, poświęć mu odrobinę uwagi i nie wywieraj na siebie zbyt dużej presji. Słuchaj swojego ciała bo tylko Ty wiesz co jest dla Ciebie najlepsze <3Fizjoterapia i masaż po porodzie, w Warszawie


fizjoterapia i masaż dla kobiet po porodzie warszawa

 

Dziewczyny, jeżeli macie pytania piszcie śmiało! Postaram się pomóc :)

53 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Połóg po cc

Wulwodynia

bottom of page