top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

Jak pozbyć się brzucha po porodzie?

Zaktualizowano: 8 kwi

Przyrost wagi po porodzie, jest całkowicie naturalny. Łożysko, wody płodowe oraz dziecko tworzą nam dodatkowe kilogramy. W trakcie połogu nasza waga wraca do normy, jednak wiele kobiet skarży się na brzuch, który nie wygląda tak jak przedtem.

Uznaje się, że otyłość brzuszna występuje u kobiet, których obwód pasa przekracza 80cm.

Pamiętajcie! Okres powrotu kobiety do stanu przed ciążą, to nawet 1 rok!


kobieta w ciąży trzyma serce

Dlaczego mam wystający brzuch po porodzie?


Jedną z głównych przyczyn jest rozstęp mięśni prostych brzucha. Co to takiego?

Mięsień prosty brzucha biegnie pionowo przez środek brzucha i dzieli się na 2 części połączone kresą białą. W trakcie ciąży macica się rozrasta i “wpycha się” między te 2 części. Po porodzie mięśnie powinny wrócić na swoje miejsce. Jeżeli nie dojdzie do tego, następuje rozstęp mięśni prostych brzucha, ponieważ doszło do zwiotczenia kresy białej. Sprzyja to rozrostowi tkanki tłuszczowej i utraty prawidłowej jędrności i kształtu brzucha.

Jeżeli nie jesteś pewna czy ten problem Cię dotyczy odwiedź fizjoterapeutę lub lekarza prowadzącego.


Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, które nieprawidłowo rozmieszczają tkankę tłuszczową w organizmie. Zachwianie równowagi estrogenowo-progesteronowej zaburza dystrybucję tłuszczu w organizmie i powoduje odkładanie się go na brzuchu.


Jak temu zaradzić?


1. Bądź aktywna przed zajściem w ciążę.


Jeżeli będziesz ćwiczyć przed ciążą Twoje mięśnie będą bardziej wyćwiczone. Co za tym idzie łatwiej im będzie wrócić do formy sprzed ciąży.


yoga kobieta w ciąży

2. Odpowiednia dieta.


Zastosuj dietę opartą o produkty o niskim indeksie glikemicznym. Twój organizm będzie pobierał energię ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Stabilny cukier zapobiega napadom głodu.

Jeżeli nie jesteś w stanie sama ułożyć diety, warto wybrać się do dietetyka.


zdrowa żywność

3. Nawadniaj organizm.


Pij dużo wody. Nie pij słodzonych napojów ani gazowanych. Wprowadź zieloną herbatę, która dodatkowo oczyszcza organizm.


4. Aktywność fizyczna po ciąży.


Nie katuj się brzuszkami! Pomocne będą ćwiczenia aerobowe, które usuną zbędną tkankę tłuszczową z całego ciała. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u trenera personalnego lub fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia indywidualnie pod Ciebie. Każda z nas jest inna, ma inną historię sportową, ma inne predyspozycje, więc nie ma jednego zestawu ćwiczeń dla wszystkich kobiet po ciąży.


yoga

5. Masuj brzuch.


Lub umów się na masaż! Masując brzuch pobudzasz krążenie, co za tym idzie poprawiasz jędrność skóry i odżywiasz ją. Masaż przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu.Pamiętaj, że brzuch po porodzie naturalnym i po cesarskim cięciu, będzie się od siebie różnił. Czas połogu zdecydowanie wydłuża się przy cc. Inaczej zachowuje się również skóra po ingerencji chirurgicznej.


To naturalne, że chcecie wrócić jak najszybciej do formy, ale róbcie wszystko ze zdrowym rozsądkiem. Wasze zdrowie i zdrowie Waszego dziecka powinno być priorytetem :) Każda mama jest piękna, bo dała życie nowej osobie.


matki z dziećmiFizjoterapia i masaż po porodzie, w Warszawie

fizjoterapia i masaż dla kobiet po porodzie

 

Jeżeli masz więcej pytań, pisz śmiało!

505 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Połóg po cc

Wulwodynia

Comments


bottom of page