top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

Fizjoterapia w ciąży

Zaktualizowano: 6 dni temu

Na ból kręgosłupa skarży się ponad 80% kobiet ciężarnych. Pojawia się on zwykle między piątym a siódmym miesiącem ciąży, a niekiedy wcześniej!


Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym dowiecie się z jakimi problemami możecie się spotkać, a przede wszystkim co Wam może pomóc!


Co dzieje się z moim ciałem, w trakcie ciąży? :

Zmiana środka ciężkości w ciąży

Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi szereg zmian hormonalnych i fizycznych. Powiększający się brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości, co wraz ze wzrostem masy ciała przyczynia się do dyskomfortu, a codzienne czynności jak stanie, siedzenie, chodzenie, praca stają się wyzwaniem dla układu ruchu, szczególnie dla kręgosłupa.


Czynniki te często prowadzą do podrażnień, a co za tym idzie bólów stawów krzyżowo-biodrowych oraz kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.


Równie ważnym problemem w fizjoterapii kobiet ciężarnych jest występowanie obrzęków limfatycznych nóg wskutek zwężenia dróg odprowadzających limfę z rejonu miednicy. Dodatkowo dolegliwości te pogłębiane są przez przybieranie na wadze, ograniczoną aktywność ruchową czy problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa nabyte przed ciążą.


Macie poczucie sztywności karku? To nic dziwnego! Zmiany w obrębie kręgosłupa często są przyczyną wzmożonego napięcia w obrębie mięśni i więzadeł, co może prowokować dolegliwości bólowe, uczucie zmęczenia i sztywności, a także bóle promieniujące do kończyn (zarówno górnych jak i dolnych).


Duże zmiany obejmują też miednicę, która musi dostosowywać się do rozwijającego płodu. W tym czasie dochodzi do rozciągnięcia struktur dna miednicy, dlatego ważne jest wprowadzanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie miednicy w okresie ciąży. Grawitacja oraz płód przez kilka miesięcy wywierają wzrastający nacisk na mięśnie, które jeśli nie będą stymulowane, mogą stać się niewydolne, co w konsekwencji prowadzić może do miedzy innymi: wysiłkowego nietrzymania moczu.


Co może Ci pomóc w trakcie ciąży?:

kinesiotaping kobiet w ciąży

Fizjoterapia w ciąży może zmniejszyć dolegliwości bólowe poprzez zastosowanie masażu, terapii manualnej, edukacji postawy oraz odpowiednich ćwiczeń.

Kobiety w ciąży mogą, a nawet powinny korzystać z odpowiednio dobranej fizjoterapii. Głównym celem zabiegów jest zmniejszenie obrzęków, napięć i dolegliwości bólowych miejsc obciążonych.


Jedną z bardziej bezpiecznych metod jest kinesiotaping, który pomaga utrzymać odpowiednią postawę oraz aktywizuje mięśnie do pracy.

Pamiętajcie, aby opracować bezpieczny schemat leczenia bólów kręgosłupa w ciąży ważna jest współpraca między fizjoterapeutą a lekarzem ginekologiem prowadzącym pacjentkę.Fizjoterapia kobiet w ciąży z dojazdem w Warszawie

Fizjoterapia kobiet w ciąży w Warszawie z dojazdem

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji, umów się na wizytę:

202 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page