• Benodi

Fizjoterapia w ciąży

Aktualizacja: sty 7

Na ból kręgosłupa skarży się ponad 80% kobiet ciężarnych. Pojawia się on zwykle między piątym a siódmym miesiącem ciąży, a niekiedy wcześniej!


Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym dowiecie się z jakimi problemami możecie się spotkać, a przede wszystkim co Wam może pomóc!


Co dzieje się z moim ciałem, w trakcie ciąży? :


Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi szereg zmian hormonalnych i fizycznych. Powiększający się brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości, co wraz ze wzrostem masy ciała przyczynia się do dyskomfortu, a codzienne czynności jak stanie, siedzenie, chodzenie, praca stają się wyzwaniem dla układu ruchu, szczególnie dla kręgosłupa.


Czynniki te często prowadzą do podrażnień, a co za tym idzie bólów stawów krzyżowo-biodrowych oraz kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.


Równie ważnym problemem w fizjoterapii kobiet ciężarnych jest występowanie obrzęków limfatycznych nóg wskutek zwężenia dróg odprowadzających limfę z rejonu miednicy. Dodatkowo dolegliwości te pogłębiane są przez przybieranie na wadze, ograniczoną aktywność ruchową czy problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa nabyte przed ciążą.


Macie poczucie sztywności karku? To nic dziwnego! Zmiany w obrębie kręgosłupa często są przyczyną wzmożonego napięcia w obrębie mięśni i więzadeł, co może prowokować dolegliwości bólowe, uczucie zmęczenia i sztywności, a także bóle promieniujące do kończyn (zarówno górnych jak i dolnych).


Duże zmiany obejmują też miednicę, która musi dostosowywać się do rozwijającego płodu. W tym czasie dochodzi do rozciągnięcia struktur dna miednicy, dlatego ważne jest wprowadzanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie miednicy w okresie ciąży. Grawitacja oraz płód przez kilka miesięcy wywierają wzrastający nacisk na mięśnie, które jeśli nie będą stymulowane, mogą stać się niewydolne, co w konsekwencji prowadzić może do miedzy innymi: wysiłkowego nietrzymania moczu


Co może Ci pomóc?:


Fizjoterapia w ciąży może zmniejszyć dolegliwości bólowe poprzez zastosowanie masażu, terapii manualnej, edukacji postawy oraz odpowiednich ćwiczeń.

Kobiety w ciąży mogą, a nawet powinny korzystać z odpowiednio dobranej fizjoterapii. Głównym celem zabiegów jest zmniejszenie obrzęków, napięć i dolegliwości bólowych miejsc obciążonych.


Jedną z bardziej bezpiecznych metod jest kinesiotaping, który pomaga utrzymać odpowiednią postawę oraz aktywizuje mięśnie do pracy.

Pamiętajcie, aby opracować bezpieczny schemat leczenia bólów kręgosłupa w ciąży ważna jest współpraca między fizjoterapeutą a lekarzem ginekologiem prowadzącym pacjentkę.Fizjoterapia kobiet w ciąży z dojazdem w WarszawieJesteśmy do Twojej dyspozycji, umów się na wizytę:

https://www.benodi.com/kontakt

147 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Pracujemy na terenie Warszawy

Bielany, Bemowo, Żoliborz, Wola, Włochy, Ochota, Śródmieście, Mokotów, Ursynów, Wilanów, Białołęka, Targówek, Praga, Rembertów

Warszawa

GODZINY OTWARCIA

PoniedziałekWtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota 

10:30–21:00
10:30–21:00
10:30–21:00
10:30–21:00
10:30–21:00
10:30–20:00

(+48) 508 659 602

ING 61 1050 1025 1000 0097 1844 7130

©2019 by Benodi.

  • Facebook
  • Linkedin
  • Instagram