• Benodi

Fizjoterapia kobiet w ciąży

Aktualizacja: lip 5

Na ból kręgosłupa skarży się ponad 80% kobiet ciężarnych. Pojawia się on zwykle między piątym a siódmym miesiącem ciąży, a niekiedy wcześniej!


Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym dowiecie się z jakimi problemami możecie się spotkać, a przede wszystkim co Wam może pomóc!


Co dzieje się z moim ciałem, w trakcie ciąży? :


Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi szereg zmian hormonalnych i fizycznych. Powiększający się brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości, co wraz ze wzrostem masy ciała przyczynia się do dyskomfortu, a codzienne czynności jak stanie, siedzenie, chodzenie, praca stają się wyzwaniem dla układu ruchu, szczególnie dla kręgosłupa.


Czynniki te często prowadzą do podrażnień, a co za tym idzie bólów stawów krzyżowo-biodrowych oraz kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.


Równie ważnym problemem w fizjoterapii kobiet ciężarnych jest występowanie obrzęków limfatycznych nóg wskutek zwężenia dróg odprowadzających limfę z rejonu miednicy. Dodatkowo dolegliwości te pogłębiane są przez przybieranie na wadze, ograniczoną aktywność ruchową czy problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa nabyte przed ciążą.


Macie poczucie sztywności karku? To nic dziwnego! Zmiany w obrębie kręgosłupa często są przyczyną wzmożonego napięcia w obrębie mięśni i więzadeł, co może prowokować dolegliwości bólowe, uczucie zmęczenia i sztywności, a także bóle promieniujące do kończyn (zarówno górnych jak i dolnych).


Duże zmiany obejmują też miednicę, która musi dostosowywać się do rozwijającego płodu. W tym czasie dochodzi do rozciągnięcia struktur dna miednicy, dlatego ważne jest wprowadzanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie miednicy w okresie ciąży. Grawitacja oraz płód przez kilka miesięcy wywierają wzrastający nacisk na mięśnie, które jeśli nie będą stymulowane, mogą stać się niewydolne, co w konsekwencji prowadzić może do miedzy innymi: wysiłkowego nietrzymania moczu


Co może Ci pomóc?:


Fizjoterapia w ciąży może zmniejszyć dolegliwości bólowe poprzez zastosowanie masażu, terapii manualnej, edukacji postawy oraz odpowiednich ćwiczeń.

Kobiety w ciąży mogą, a nawet powinny korzystać z odpowiednio dobranej fizjoterapii. Głównym celem zabiegów jest zmniejszenie obrzęków, napięć i dolegliwości bólowych miejsc obciążonych.


Jedną z bardziej bezpiecznych metod jest kinesiotaping, który pomaga utrzymać odpowiednią postawę oraz aktywizuje mięśnie do pracy.

Pamiętajcie, aby opracować bezpieczny schemat leczenia bólów kręgosłupa w ciąży ważna jest współpraca między fizjoterapeutą a lekarzem ginekologiem prowadzącym pacjentkę.Fizjoterapia kobiet w ciąży w WarszawieJesteśmy do Twojej dyspozycji, umów się na wizytę:

https://www.benodi.com/kontakt

130 wyświetlenia

Pracujemy na terenie Warszawy

Bielany, Bemowo, Żoliborz, Wola, Włochy, Ochota, Śródmieście, Mokotów, Ursynów, Wilanów, Białołęka, Targówek, Praga, Rembertów

Warszawa

GODZINY OTWARCIA

PoniedziałekWtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota 

10:30–21:00
10:30–21:00
10:30–21:00
10:30–21:00
10:30–21:00
10:30–20:00

(+48) 508 659 602

ING 61 1050 1025 1000 0097 1844 7130

©2019 by Benodi.

  • Facebook
  • Linkedin
  • Instagram