top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

5 zastosowań kinesiotapingu w ciąży

Zaktualizowano: 8 kwi

Z pewnością większość z Was widziała już kolorowe plastry głównie u sportowców. Mało kto wie, że ta metoda terapii świetnie sprawdza się u kobiet w ciąży! Plastry przepuszczają powietrze, nie podrażniają, nie są szkodliwe, nie są niczym nasączone, możesz spokojnie się w nich kąpać!


kinesiotaping

Na czym polega kinesiotaping w ciąży?


Kinesiotaping polega na nakładaniu w specjalny sposób na ciało plastrów, których głównym zadaniem jest odciążenie danego obszaru. Prawidłowo naklejony plaster stwarza przestrzeń nad zmienionym chorobowo miejscem, dając lepsze warunki do wyleczenia. Polepsza się krążenie (ukrwienie, odżywienie), zmniejsza napięcie skóry, powięzi, mięśni, zmniejszają się obrzęki, dochodzi do odciążenia stawu, układu więzadłowego, co powoduje zmniejszenie bólu.


Plastry nakleja wyszkolony fizjoterapeuta. Stosując kinesiotaping, możemy korygować, odbarczać, odciążać. Wspomagamy leczenie zmienionych tkanek, dając poprawę samopoczucia pacjenta.


Aplikacje kinesiotapingu stosowane w trakcie ciąży


1. Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa


To jedna z najczęściej spotykanych przypadłości w ciąży. Wraz ze wzrostem przodopochylenia miednicy dochodzi do różnego napięcia mięśniowego, przez co zostają zaburzone napięcia łańcuchów mięśniowo-powięziowych. Dlatego odczuwamy ból w tej okolicy. Pierwsze bóle odcinka lędźwiowego mogą pojawić się już w 3 miesiącu ciąży!2. Rwa kulszowa w ciąży


Kinesiotaping w tym wypadku jedynie wspomaga terapię. Po zastosowaniu terapii manualnej, pracy na tkankach miękkich warto zastosować kinesiotaping, który przyniesie ulgę typowym objawom rwy kulszowej.


3. Ból w okolicy miednicy


Często kobiety w ciąży skarżą się na ból w okolicy kości łonowej. Powodem tego jest naturalne rozejście się spojenia łonowego w późniejszych etapach. Aby przynieść ulgę w takim przypadku, można zastosować specjalne oklejenie za pomocą taśmy do kinesiotapingu. Tego rodzaju aplikacja będzie wspomagać naturalny wzorzec ruchu, W takim przypadku plastry można przykleić od przedniej części miednicy, aż po łopatki.


kinesiotaping

4. Ból w okolicach szyi i górnej części pleców.


Odchylenie środka ciężkości sprzyja napięciom i bólom w okolicy szyi i górnej części pleców. Kobiety mające pracę biurową często do ostatnich miesięcy nie rezygnują z pracy. Niestety praca przy biurku również przyczynia się do powstawania bólu.


5. Opuchnięte nogi


Szczególnie w drugim i trzecim trymestrze, może dochodzić do pogorszenia się krążenia. To z kolei przyczynia się do gromadzenia płynów w kończynach dolnych. Przeciwobrzękowa aplikacja kinesiotaping może w znacznym stopniu wspomóc pracę układu limfatycznego i zmniejszyć związany z tą przypadłością dyskomfort.


Kinesiotaping doskonale sprawdza się również po porodzie. Aplikacja plastrów na powłoki brzuszne przyspiesza regenerację tkanek i poprawia krążenie w tym obszarze, pomaga w rehabilitacji blizny po cięciu cesarskim, wspomaga terapię rozstępów, rozejście mięśnia prostego brzucha, natomiast plaster odpowiednio naklejony na piersi ułatwia produkcję mleka, a także ma walor kosmetyczny.Fizjoterapia i masaż w ciąży, w Warszawie

fizjoterapia dla kobiet w ciąży warszawa

 

Masz więcej pytań? Jesteśmy do Twojej dyspozycji :

840 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page