top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

5 sposobów na uniknięcie kontuzji podczas biegania

Zaktualizowano: 8 kwi

Tak, sport to zdrowie! Jednak wiąże się z ryzykiem powstawania kontuzji. Zdradzimy wam jak biegać bez kontuzji i bólu!


1. Przed biegiem rozgrzej mięśnie


Przygotowanie mięśni do biegu jest bardzo istotne! Czy zimny silnik pracuje od pierwszych minut efektywnie? Nie! Tak samo jest z naszym organizmem. Rozgrzewka odpowiednio przyśpiesza krążenie krwi a temperatura naszych mięśni wzrasta. Tak przygotowany organizm jest znacznie efektywniejszy.


Rozgrzewka nie zajmuje wiele czasu, bo wystarczy już około 5-7 minut, aby wprowadzić organizm na wyższe obroty. Oto przykładowa propozycja ćwiczeń:2. Po bieganiu: rozciąganie, rolowanie


Wielu biegaczy omija tę część treningu, która jest niezmiernie ważna!

Podczas treningu nasze mięśnie kurczą się. Jednak nie wszystkie wykonują taką samą pracę. Powoduje to nierównowagę mięśniową, która prowadzi do powstawania kontuzji a nawet wad postawy np: pogłębienie lordozy lędźwiowej.

Na zdjęciu poniżej widać jak do tego doszło.


mięśnie brzucha

Rozciąganie zwiększa także przepływ krwi w mięśniach. Powoduje to lepsze odżywianie mięśni, ścięgien i stawów oraz sprawniejsze usuwanie produktów przemiany materii. Czyli szybszą regenerację po ciężkim treningu.

Mimo wszystko nie masz ochoty się rozciągać? Wypróbuj roler, który przygotuje twoje mięśnie do kolejnego wysiłku.


Pisaliśmy już wcześniej o zaletach rolowania się:


3. Świadomość swojego ciała


Czy zaczniesz grać w planszówkę przed zapoznaniem się z instrukcją? Zapewne nie! Tak samo jest z bieganiem! Musisz poznać swoje ciało, które będzie wykonywało ruch. Zadbaj o odpowiednią dietę, poznaj anatomię! Nie musisz być ekspertem, ważne żebyś był świadomy co się rusza podczas biegu i dlaczego. Minimalna wiedza może uchronić Cię przed kontuzjami. Poznając swoje ciało!


Szybki kurs anatomii dla biegaczy znajdziecie tutaj:


4. Prawidłowa technika


Poznanie swojego ciała to jedno, ale istotna jest również prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń. Pamiętaj o dobraniu odpowiedniego rodzaju ćwiczeń stosownie do twoich umiejętności. Nie porywaj się na zaawansowane ćwiczenia gdy dopiero rozpoczynasz przygodę ze sportem.

Kontuzje są zazwyczaj przyczyną nieprawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, a nie wypadków podczas ich wykonywania.


Nie wiesz jak zacząć? Udaj się do specjalisty (fizjoterapeuta, trener personalny), który odpowiednio Cię przygotuje.


5. Regeneracja


Zmęczone, skrócone i odwodnione mięśnie, potrzebują czasu na regenerację. Jeżeli jesteś początkowym biegaczem, nie biegaj codziennie po kilka godzin. Twój trening nie będzie miał najmniejszego sensu a mięśnie prędzej czy później odmówią posłuszeństwa. Rób przerwy w treningu nie przemęczaj się i w miarę możliwości jak najczęściej odpoczywaj.


Poznaj 3 sposoby na przyśpieszenie regeneracji po bieganiu: https://www.benodi.com/post/3-sposoby-na-przyspieszenie-regeneracji-po-bieganiu


śpiąca kobieta


Fizjoterapia i masaż dla kobiet z dojazdem, w Warszawie


fizjoterapia i masaż dla kobiet warszawa

 

Masz więcej pytań co do rozciągania/rolowania, regeneracji po wysiłku. Skontaktuj się z nami: https://www.benodi.com/kontakt

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page