top of page
  • Zdjęcie autoraBenodi

3 sposoby na przyśpieszenie regeneracji po bieganiu!

Zaktualizowano: 8 kwi

Regularnie biegasz, ale nie za bardzo wiesz jak przyśpieszyć czas regeneracji swoich zmęczonych mięśni? Zapoznajcie się z 3 sposobami, które moim zdaniem działają najlepiej!


biegaczka

1. Odpowiednia dieta + regularny sen


Podczas wysiłku nasze mięśnie wykonują dużą pracę a do ich regeneracji niezbędne jest białko, które jest budulcem mięśni. Węglowodany dostarczą nam niezbędnej energii, a tłuszcze utrzymają we właściwej formie nasze organy oraz zaopatrzą ciało w substancje niezbędne do produkcji hormonów.


Pamiętajcie również o elektrolitach, które podczas długotrwałego wysiłku są wypłukiwane z organizmu.


Co i kiedy najlepiej zjeść?


"Najlepszy czas na odbudowę glikogenu w mięśniach, to właśnie pierwsze 30 minut tuż po zakończeniu treningu, które określamy mianem okienka węglowodanowego. Te 30 minut gwarantują, że znaczna część tego, co zjadłeś, zostanie w błyskawicznym tempie wchłonięte przez organizm i spożytkowane na odbudowę nadwątlonych sił. Wystarczy jakaś delikatna przekąska w postaci choćby batona węglowodanowego lub jogurt z bananem. Pierwsze zaspokojenie głodu zintensyfikuje cały szereg pozytywnych zmian, jakie zachodzą po każdym treningu w twoim organizmie. "


"Teraz, po kąpieli i zabiegach higienicznych, możesz na spokojnie zająć się przygotowywaniem obiadu. Zalecane są składniki z wysoką zawartością białka: pierś z kurczaka lub indyka, różnego rodzaju ryby, będące dodatkiem do ryżu, makaronu lub ziemniaków – które z kolei zadbają o odpowiednie uzupełnienie węglowodanów. Ja lubuję się, z racji braku czasu, w potrawach, które można naszykować w 10-15 minut: makaron z tuńczykiem lub makaron ze szpinakiem z dodatkiem sera feta i czosnku. Nic więcej ci nie trzeba, aby twoja fabryka ponownie nabrała pełni mocy."


Więcej na temat samej diety znajdziecie na stronie: https://treningbiegacza.pl


Zadbajcie o zdrowy sen! W trakcie snu organizm uwalnia hormon wzrostu, który odbudowuje tkankę mięśniową i angażuje jej wzrost. Do pełnej regeneracji organizm potrzebuje średnio od 7 do 8 godzin snu. 


śpiąca kobieta

2. Masaż sportowy

Masaż sportowy jest mocny i czasem bolący. Poprawia krążenie i usuwa toksyny z naszego organizmu. Powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie mięśni, co przyśpiesza regenerację powysiłkową.

Wpływa na wydzielanie endorfin, które oprócz zdolności redukujących stres, działają przeciwbólowo.


masaż sportowy Benodi

3. Rozciąganie + rolowanie się


Rozciągając się zmniejszamy napięcie mięsniowo-powięziowe, nawadniamy i uelastyczniamy tkankę. Co za tym idzie poprawiamy naszą mobilność i elastyczność.


Mięśnie pracują swobodniej przez co zwiększamy zakres ruchu. Tym samym zmniejszamy ryzyko powstawania kontuzji. Nasze ciało jest lepiej przygotowane do kolejnego wysiłku.


Rolowanie przyśpiesza krążenie krwi, zapewnia szybsze dostarczanie składników odżywczych i wody. Co sprawi, że łatwiej pozbędziemy się metabolitów przemiany materii i usprawnimy regenerację.


Nie wiecie jak się rozciągać? Sprawdźcie jaką propozycję ćwiczeń ma dla Was Codziennie Fit
Fizjoterapia i masaż dla kobiet z dojazdem, w Warszawie


fizjoterapia i masaż dla kobiet warszawa

 

Przeczytaj również o zaletach rolowania się:


Masz pytania? Skontaktuj się z nami:


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page